Administratívny trvalý pobyt v Petržalke: Čo znamená a aké (ne)výhody prináša?

Petržalka dlhodobo rieši zložitú situáciu v oblasti parkovania. Petržalský parkovací systém sa tento problém pokúsil vyriešiť tým, že umožnil registráciu iba rezidentom s trvalým pobytom v Petržalke. Obyvateľom Petržalky, ktorí sa na trvalý pobyt prihlásiť nemôžu, umožnila mestská časť od 15. októbra 2019 prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt.

Parkovanie v Petržalke je komplikované

Petržalský parkovací systém týmto zvýhodňuje obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke a reguluje parkovanie na území Petržalky bez lokality Dvory 4, kde platí celomestský parkovací systém PAAS. Parkovanie na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií je pre rezidentov bezplatné.

Foto: ilustračné

Služba Trvalý pobyt Petržalka

Alternatívnym riešením, ako získať trvalý pobyt v Petržalke je zriadenie služby Trvalý pobyt prostredníctvom Mojpobox.sk. Získate ho v Petržalke na adrese Budatínska 16A. V rámci služby prijímame a preposielame aj všetky vaše poštové zásielky.

Nezáväzne objednať trvalý pobyt

Ak teda nemáte trvalý pobyt v Petržalke, predsa len existujú dve možnosti, ako ho získať. Ktorá z nich je pre vás výhodnejšia? Aby ste sa mohli rozhodnúť, administratívny pobyt a službu Trvalý pobyt sme pre vás porovnali. Na oba typy pobytov sme sa pozreli z hľadiska poplatkov, prichádzajúcej pošty i územnej pôsobnosti.

Čo je administratívny trvalý pobyt a pre koho je určený?

Ako už naznačuje samotný názov, administratívny trvalý pobyt je vlastne administratívnou náhradou inštitútu trvalého pobytu. Mestská časť Petržalka ho umožnila prihlásiť ľuďom, ktorí:

  • v Petržalke nevlastnia nehnuteľnosť alebo
  • sú v podnájme a nájomca im nechce dať súhlas na prihlásenie trvalého pobytu.

Obyvateľ Petržalky v tomto prípade ostane bývať v byte, ako doteraz, ale získa administratívny trvalý pobyt v Petržalke v byte, ktorý patrí mestskej časti, konkrétne na adrese Ondreja Štefanku 3. Počet miest nie je obmedzený.

Záujemcovia môžu o administratívny trvalý pobyt požiadať na ohlasovni pobytov v Technopole. Na prihlásenie pobytu musí žiadateľ splniť tri podmienky:

  • byť občanom Slovenskej republiky,
  • presmerovať poštu na aktuálnu adresu, kde práve býva,
  • vyplniť žiadosť o prihlásenie na administratívny trvalý pobyt Petržalka.

Náš tip: Ak sa prihlásite na administratívny trvalý pobyt, nezabudnite, že sa vás týkajú rovnaké povinnosti ako pri zmene trvalého pobytu. Prečítajte si viac v článku Zmena trvalého pobytu: Ako na to?

Administratívny pobyt vs. služba Trvalý pobyt: čo je výhodnejšie?

#1 Poplatky

Podľa nášho aktuálneho cenníka zaplatíte za registráciu trvalého pobytu v Petržalke 5,90 € / mesiac. Administratívny trvalý pobyt sa javí na prvý pohľad ako bezplatný, ale nie je to celkom tak. Zaplatíte totiž poplatok za presmerovanie zásielok Slovenskej pošte. Služba časové doposielanie je aktuálne spoplatnená sadzbou 6 € / mesiac. Poplatky sú teda na takmer rovnakej úrovni. V cene služieb na MojPobox.sk však navyše získate aj služby preberania a úschovy poštových zásielok spolu s ich online evidenciou, bezplatné e-mailové i SMS notifikácie, či vymakanú aplikáciu.

 

Skóre administratívny trvalý pobyt vs. služba Trvalý pobyt: 0:1

#2 Doposielanie pošty

Pri nahlásení administratívneho pobytu ste povinný presmerovať poštu na adresu, kde reálne bývate. V prípade služby Trvalý pobyt zabezpečujeme príjem a spracovanie zásielok za vás.

 

Z reálnych skúseností vieme aj to, že doposielanie pošty nie je spoľahlivé. Pošta ho totiž nerieši systémovo, ale len cez poštových doručovateľov, ktorí porovnávajú zásielky na doručenie so zoznamom vytlačených mien. Na pošte vám bežnú zásielku navyše neuschovajú, to sa týka len zapísaných zásielok (teda zásielok, ku ktorým bola vystavená podacia potvrdenka; napr. doporučený list). Preposlanú zásielku pošta nijakým spôsobom neoznamuje. A keďže o zásielke neviete, existuje vyššie riziko, že sa niekde stratí.

 

Pri službe Trvalý pobyt sa s takýmito problémami nestretnete. Preposielanie pošty nie je u nás povinné, ale ponúkame aj túto službu. Zásielky si môžete nechať preposielať raz mesačne, prípadne aj častejšie. Ponúkame aj dvojtýždenné, alebo týždenné preposielanie.

 

Zásielku si môžete prísť vyzdvihnúť aj osobne na pobočku, prípadne vám ju naskenujeme. O každej prijatej zásielke vás zdarma notifikujeme e-mailom aj prostredníctvom SMS.

 

Skóre administratívny trvalý pobyt vs. služba Trvalý pobyt: 0:2

#3 Územná pôsobnosť

Inštitút administratívneho pobytu je zatiaľ možný a platný iba v rámci Petržalky. Pre obyvateľov iných mestských častí takáto možnosť nie je. So službou Trvalý pobyt môžete okrem Petržalky získať adresu aj v mestských častiach Rača, Ružinov a Staré Mesto. Bratislava tiež nie je jediné mesto v našej ponuke. Ponúkame aj Trvalý pobyt v Nitre.

 

Skóre administratívny trvalý pobyt vs. služba Trvalý pobyt: 0:3

 

Služba Trvalý pobyt je teda nielen vhodnou, ale dokonca výhodnejšou alternatívou, s ktorou môžete v Petržalke parkovať ako rezident. Kontaktujte nás a my vám s jeho zriadením radi pomôžeme.

Nezáväzne objednať trvalý pobyt

Zdroje:

Ďalšie články z kategórie Trvalý pobyt

Trvalý a prechodný pobyt: Kde mám platiť poplatok za komunálny odpad?

Neviete, kde máte platiť poplatok za odpad? Ako súvisia poplatky s nahláseným trvalým alebo prechodným pobytom? Z príslušných zákonov sme pre vás vybrali ustanovenia, ktoré sa týkajú fyzických osôb - nepodnikateľov. Čítajte ďalej, všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Reálny vs. virtuálny trvalý pobyt: Aký je medzi nimi rozdiel?

Pojem virtuálny trvalý pobyt sa na Slovensku používa stále viac. Na druhej strane sa však stále stáva, že bežní ľudia jeho význam ešte nepoznajú. Aký je rozdiel medzi skutočným a virtuálnym pobytom? Kedy je vhodné využiť služby virtuálneho trvalého pobytu? A aké výhody vám prináša? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Parkovacia politika Bratislava - ako parkovať výhodnejšie?

Parkovanie v našom hlavnom meste robí vrásky nielen jeho návštevníkom, ale i domácim obyvateľom a ľuďom žijúcim v podnájme. A hoci ani rezidenti neparkujú v Bratislave bezplatne, parkovacia politika ich cenovo zvýhodňuje. Ako teda parkovanie reguluje Bratislavský parkovací asistent PAAS?

Zaujali sme Vás?
Objednajte si trvalý pobyt
ešte dnes.

Objednať trvalý pobyt
(C) Copyright 2012 - 2024 MojPobox.sk - Trvalý pobyt v Bratislave

MojeSidlo.sk - všeobecné obchodné podmienky