Parkovacia politika Bratislava - ako parkovať výhodnejšie?

Parkovanie v našom hlavnom meste robí vrásky nielen jeho návštevníkom, ale i domácim obyvateľom a ľuďom žijúcim v podnájme. A hoci ani rezidenti neparkujú v Bratislave bezplatne, parkovacia politika Bratislava ich cenovo zvýhodňuje. Ako teda parkovanie reguluje Bratislavský parkovací asistent PAAS?

Parkovanie Bratislava

Podľa prieskumu pre portál BratislavaDen.sk považujú Bratislavčania za najväčší problém v meste práve parkovanie. Počet áut v Bratislave sa za posledných 20 rokov zdvojnásobil a počet parkovacích miest sa tomuto závratnému tempu rastu nestihol prispôsobiť. V Bratislave navyše chýbajú parkovacie domy, záchytné parkoviská a nadväzné spoje MHD, ktoré by mohli pomôcť tento významný problém riešiť. Parkovacia politika Bratislava sa pokúša tento problém sčasti riešiť.

Využite výhody Petržalského parkovacieho systému

Na území Petržalky, s výnimkou časti Dvory 4, je stále v platnosti Petržalský parkovací systém, s ktorým sa v Petržalke parkuje podľa iných pravidiel ako v iných lokalitách podliehajúcim parkovacej politike PAAS. Parkovací systém v Petržalke zvýhodňuje obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke tým, že parkovanie na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií je pre nich bezplatné.

Nezáväzne objednať trvalý pobyt

Ak bývate v Petržalke v prenájme a majiteľ bytu s nahlásením vášho trvalého pobytu v tomto byte nesúhlasí, máte možnosť prihlásiť sa na tzv. administratívny pobyt. Výhody a nevýhody tohto typu pobytu sme popísali v článku Administratívny trvalý pobyt v Petržalke: Čo znamená a aké (ne)výhody prináša?

 

Vzhľadom na súvisiace nevýhody je oveľa efektívnejšie si v Petržalke zabezpečiť službu Trvalý pobyt.

 

S trvalým pobytom v Petržalke cez službu MojPobox.sk nezískate len samotnú adresu. Spolu s ňou prijímame a preposielame aj všetky vaše poštové zásielky a poskytneme vám aj ďalšie výhody. Patrí k nim aj bezplatná a jednoduchá aplikácia, prostredníctvom ktorej máte svoje zásielky dostupné na jeden klik odkiaľkoľvek na svete. Kontaktujte nás a my vám so zriadením trvalého pobytu v Petržalke radi pomôžeme.

Parkovacia politika Bratislava - systém PAAS

Parkovacia politika Bratislava pritom nemá slúžiť za účelom získania väčšieho množstva peňazí do mestskej kasy. Je to nástroj na reguláciu a rozvoj dopravy. Takýto cieľ má aj nový celomestský systém Bratislavský parkovací asistent PAAS, v rámci ktorého sa Bratislava snaží riešiť nedostatok miest regulovaným parkovaním.

Parkovacia politika Bratislava umožňuje vydať maximálne 3 rezidentské karty na byt.

Spoplatnenie parkovania v Bratislave rieši systém PAAS od januára 2022. Pilotne bol spustený len pre vybrané mestské časti Bratislavy a postupne sa zavádza aj v ďalších. Parkujúcich delí na rezidentov a návštevníkov. Rezidenti si môžu na stránke https://paas.sk/ alebo na niektorom z klientských centier v Bratislave zakúpiť bratislavskú parkovaciu kartu PAAS, s ktorou parkujú výhodnejšie.

Bratislavská parkovacia karta PAAS - rezidentské parkovanie

Pre obyvateľov s trvalým bydliskom v Bratislave platia s rezidentskou kartou tieto ceny parkovania:

  • 39 € / rok pri prvom aute,
  • 150 € / rok pri druhom aute,
  • 500 € / rok pri treťom aute.

Parkovacia karta Bratislava umožňuje rezidentovi parkovať vo svojej zóne bez ďalších poplatkov. Parkovacia politika Bratislava umožňuje vydať maximálne 3 rezidentské karty na byt. Každá osoba môže mať na parkovanie v zóne svojho bydliska len jednu kartu. K rezidentskej parkovacej karte dostanú rezidenti 100 / 150 hodín parkovania zadarmo pre návštevy, a to prostredníctvom tzv. návštevníckej karty.

Náš tip: Zoznam ulíc v zóne s príslušnou tarifou nájdete na stránke https://paas.sk/mapa-zon/

Ak rezident potrebuje parkovať mimo svojej zóny, napríklad pri nákupoch alebo návšteve lekára, základná rezidentská karta mu neplatí. Parkovacia politika Bratislava upravuje aj parkovanie mimo svojej zóny. Ako obyvateľ s trvalým pobytom kdekoľvek v Bratislave však môže parkovať v regulovanej zóne každý deň 2 hodiny zdarma s bonusovou kartou za cenu 10 € / rok. Po vyčerpaní bonusových 2 hodín parkuje ďalej podľa hodinovej sadzby platnej pre danú zónu.

Parkovacia karta Bratislava neplatí pre návštevníkov

Ak nie ste rezident, ako návštevník Bratislavy parkujete v Bratislave podľa hodinových a časových taríf jednotlivých zón. Cena parkovania sa pohybuje od 0,50 € / h v pásme D až po 2 € / h v pásme A.

 

Tieto podmienky pre vás platia, žiaľ, aj v prípade, že bývate v Bratislave v podnájme, v ktorom nemáte nahlásené trvalé bydlisko. Jednoduchou matematikou zistíte, že parkovanie pred prenajatým bytom vás vyjde mimoriadne draho. Parkovanie načierno tiež nie je riešenie. S hrozbou pokuty sa rozhodne neoplatí zahrávať. Pokuta za parkovanie v Bratislave vás vyjde na 78 eur alebo na 52 eur, ak ju stihnete uhradiť do 15 dní.

 

Zdroje:

Ďalšie články z kategórie Trvalý pobyt

Trvalý a prechodný pobyt: Kde mám platiť poplatok za komunálny odpad?

Neviete, kde máte platiť poplatok za odpad? Ako súvisia poplatky s nahláseným trvalým alebo prechodným pobytom? Z príslušných zákonov sme pre vás vybrali ustanovenia, ktoré sa týkajú fyzických osôb - nepodnikateľov. Čítajte ďalej, všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Reálny vs. virtuálny trvalý pobyt: Aký je medzi nimi rozdiel?

Pojem virtuálny trvalý pobyt sa na Slovensku používa stále viac. Na druhej strane sa však stále stáva, že bežní ľudia jeho význam ešte nepoznajú. Aký je rozdiel medzi skutočným a virtuálnym pobytom? Kedy je vhodné využiť služby virtuálneho trvalého pobytu? A aké výhody vám prináša? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Administratívny trvalý pobyt v Petržalke: Čo znamená a aké (ne)výhody prináša?

Pred tromi rokmi zaviedla mestská časť Petržalka možnosť požiadať o tzv. administratívny trvalý pobyt. Urobila tak v súvislosti s novými parkovacími pravidlami, ktoré začali platiť 1. novembra 2019. Viete, čo tento typ pobytu znamená a čo so sebou prináša?

Zaujali sme Vás?
Objednajte si trvalý pobyt
ešte dnes.

Objednať trvalý pobyt
(C) Copyright 2012 - 2024 MojPobox.sk - Trvalý pobyt v Bratislave

MojeSidlo.sk - všeobecné obchodné podmienky